Ars Cameralis Festiwal 2013
6-30.10.2012 news partnerzy bilety kontakt OdwiedĹş nas na Facebook

 

2012-11-18/20:00 Teatr Rozrywki, Chorzów

Tindersticks oraz Thomas Belhom (support)

 

 

"Tindersticks zmienił się jakby ukradkiem – zdryfował z meandrów indie w rejony bardziej duchowe. Rezultatem tego posunięcia jest wysmakowana, hipnotyczna i poruszająca płyta, być może najlepsza w dwudziestoletniej karierze grupy"

Tindersticks to brytyjska formacja grająca muzykę na pograniczu indie rocka, lounge jazzu i soulu. Grupa powstała w 1991 roku w angielskim Nottingham i zadebiutowała singlem zatytułowanym Patchwork. Nazwa to wcale znamienna – na brzmienie zespołu wpływa bogate instrumentarium, złożone z wibrafonu, skrzypiec, trąbki, klarnetu, organów Hammonda, Piano Rhodesa, dzwonków, puzonu i fagotu. Jeśli dodamy do tego głęboki barytona Stuarta Staplesa, otrzymamy pewne wyobrażenie o muzycznym spektaklu, który Tindersticks rozegra w ramach festiwalu Ars Cameralis. W ciągu przeszło dwudziestu lat kariery grupa nagrała dziewięć albumów i na dobre ugruntowała swoją pozycję w historii rocka, oscylując między jego żywą, jaskrawą a melancholijną odsłoną. Dziś Tindersticks trzyma się blisko tej drugiej tendencji, kontynuując linię wyznaczoną przez klasyczne już If You're Looking for a Way Out, świetny cover zespołu Odyssey, czy 4:48 Psychosis, utwór inspirowany dramatem Sary Kane. Zespół jest już znany śląskim słuchaczom chociażby z zeszłorocznego OFF Festivalu, a w listopadzie wróci do Katowic z nową płytą oraz supportem w postaci eksperkusisty. To prawdziwa gratka dla fanów Leonarda Cohena, Nicka Cave’a, Lambchop i Marka Lanegana.

SUPPORT

"Thomas Belhom nie ma najmniejszego zamiaru nabierać słuchaczy na chwytliwe, raz na zawsze skomponowane melodyjki. Wręcz przeciwnie, jego muzyka dźwięczy, brzęczy i mruczy w sposób improwizowany, nie popadając przy tym w artystowską bezczelność"

Wydaje się, że wszystkie drogi indie rocka prowadzą do Chicago, nawet w przypadku Thomasa Belhoma, który pochodzi z Paryża, a mieszka w Arizonie. Nie sposób jednak nie skojarzyć jego muzyki z Calexico (gwiazdy zeszłorocznej edycji festiwalu Ars Cameralis) czy Giant Sand. Belhom rozpoczynał karierę w hardcore'owej grupie The Witches Valley oraz teatrze muzycznym Generacja Chaos (projekt Marca'O, paryskiego artysty z kręgu letrystów i sytuacjonistów). Równolegle studiował w klasie perkusji Jean-Charlesa François. Choć od dziesięciu lat ów multiinstrumentalista para się głównie twórczością solową, często podejmuje współpracę z artystami nierzadko odległych od siebie nurtów. W 2003 roku uczestniczył w projekcie Davida Grubbsa z Gastr del Sol, później grał z Calexico. Wspólnie ze Stuartem Staplesem, wokalistą Tindersticks, napisał muzykę do filmu L'intrus współpraca z reżyserką Claire Denis trwa do dziś), następnie – na niedługi czas – został członkiem zespołu. Pod koniec dekady nagrał jeszcze kilka płyt, m.in. No border, owoc pracy muzyka z członkami Calexico, Tindersticks i Lambchop oraz Cheval Oblique, szczególnie ciekawy album perkusyjny. W 2010 roku Belhom ugruntował swoją pozycję w dziedzinie muzyki filmowej, tworząc życzliwie przyjęte ścieżki dźwiękowe do Persecution Patrice'a Cherreau oraz Soul Red Osamu Minorikawy. W ramach festiwalu Ars Cameralis zagra jako support Tindersticks, prezentując swój najnowszy album – Rocéphine.

Źródła:
http://www.thequietus.com
http://www.allmusic.com

 

Bilety: 40zł/60zł
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.


ticket pro ticket portal