Ars Cameralis Festiwal 2013
6-30.10.2012 news partnerzy bilety kontakt OdwiedĹş nas na Facebook

 

2012-11-15/18:00 Galeria Rondo Sztuki, Katowice

Świat Jest Teatrem - Pablo Picasso & Piero Crommelynck na scenie świata. Wernisaż grafik Pabla Picasso z kolekcji prywatnej rodziny Crommelynck

 

 

Jest rok 1968. Atmosfera polityczna na całym świecie gęstnieje, wywołując falę strajków i zamieszek. We Francji wydarzenia majowe prowadzą do poważnego kryzysu politycznego i zostawiają po sobie ślad widoczny do dziś. Pablo Picasso przebywa wówczas w Mougins – uroczym miasteczku na Lazurowym Wybrzeżu, do którego przyjeżdża już od kilku dekad, zapraszając przyjaciół i znakomitości świata sztuki. Od połowy lat 60. towarzyszy mu tam rodzina Crommelyncków, a jej głowa, Piero Crommelynck, współpracuje z Picassem nad seriami grafik. W radosnym klimacie śródziemnomorskim na przekór albo pomimo trwającej wokół burzy politycznej, Picasso tworzy akwaforty, w których deklinuje swoje ulubione wątki z przeszłości: kobiece akty, sceny cyrkowe, cytaty z klasyków malarstwa, sięgając również po erotyczne motywy z literatury światowej. Rezultat współpracy Pabla Picassa i Piera Crommelyncka w burzliwym roku 1968 pokazany zostanie w Rondzie Sztuki. Jest to fragment zbiorów należących do spadkobierców Piera Crommelyncka. Stanowią one z pewnością rodzaj pamiątki rodzinnej, lecz czytać można je również jako artystyczny manifest. Są wyrazem postawy, która nad potrzebę ilustrowania bieżących wydarzeń przedkłada dystans i przekonanie, że sztuka jest przede wszystkim działaniem głęboko osobistym.

Piero Crommelynck był włoskim rytownikiem, zagorzałym akolitą Pabla Picassa. Drogi mistrza i ucznia połączyły się w pracowni Rogera Lacourière, działającej w dzielnicy Montmartre. Parę lat później, wraz z bratem Aldo Crommelynckiem, otworzył atelier przy ulicy Gergovie. Jakość i finezja ich pracy szybko przyciągnęła wielu artystów, w tym Andrégo Massona, Alberto Giacomettiego, Jacques Villona, Joana Miró, Alberto Magnellego, Henri'ego Michaux. Prawdziwa przygoda braci rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Picasso przyniósł się na południe Francji. W odpowiedzi na prośbę Picassa o wykonanie miedziorytów, Aldo i Piero Crommelynck założyli atelier, w którym wykonali około 750 dzieł w rzeczonej formie. Piero, który pracował u boku wielkiego mistrza przez ostatnie dziesięć lat jego życia, pojawia się częściej w jego twórczości, niż którakolwiek inna muza artysty. Historycy sztuki słusznie zauważyli, że jednym z powodów zainteresowania Picassa wyglądem Piera była fizjonomia, uderzająco podobna do ojca Picassa.

Źródła:
http://www.universalis.fr/encyclopedie/

 

Bilety: Wstęp wolny