Ars Cameralis Festiwal 2013
6-30.10.2012 news partnerzy bilety kontakt OdwiedĹş nas na Facebook

 

2012-11-29/ Jazz Club Hipnoza, Katowice

Blockhead & Dj CAM

 

 

"Porzućmy kłótnie o to, co czyni instrumentalny hip-hop hip-hopem. (Sample? Bity? Tekstura, atmosfera utworu?). Zamiast martwić się o gatunki czy kategorie, skupmy się na jakości muzyki Blockheada. Można by rzec – szczęka opada. (...) Dziś prawie każdy tworzy muzykę opartą na samplach, lecz jedynie nieliczni przetwarzają istniejące już dźwięki w tak kreatywny i przemyślany sposób jak Blockhead. Być może powinien zmienić swój przydomek"

Blockhead (właściwie Anthony "Tony" Simon) jest amerykańskim producentem pochodzącym z Nowego Jorku. Wychował się na Manhattanie, gdzie jako nastolatek założył swój pierwszy zespół, Overground. W 1994 roku rozpoczął studia na uniwersytecie w Bostonie, gdzie poznał Aesop Rocka. Ta znajomość wpłynęła na krystalizację prekursorskich planów muzycznych Simona: hip-hop – tak, lecz bez rapowania. Jako Blockhead kojarzony jest głównie z wytwórnią Ninja Tune, w której ukazało się pięć jego ostatnich albumów (w tym najnowszy, Interludes After Midnight), współpracował również z Mush Records oraz Definitive Jux. Poza swoją solową twórczością nagrywał utwory z Aesop Rockiem, Mursem, Mikiem Laddem oraz Slugiem. Podczas swojej dziesięcioletniej kariery koncertował m.in. z Amonem Tobinem, Bonobo, Kidem Koalą i Coldcutem. W Katowicach zjawi się wraz z gwiazdą francuskiego trip-hopu, DJ-em Camem.

"Nawet jeśli nie słyszałeś wcześniejszych dokonań DJ-a Cama, Seven jest albumem, który sprawi, że masz ochotę dorwać się do całej dyskografii. Zaledwie dziesięć utworów tworzy wyszukaną kolekcję melancholijnych perełek, tętniących sennymi hip-hopowymi bitami, zamglonymi dźwiękami syntezatora i fortepianu"

Wieloletnia i różnorodna kariera DJ-a Cama ustanowiła go ojcem undergroundowego hip-hopu i trip-hopu, jednym z patronów światowej sceny tanecznej. Każdy album przynosi nową jakość – to rezultat zróżnicowanych zainteresowań muzyka. DJ Cam przyznaje się do inspiracji zjawiskiem hipnotycznego transu w kulturze voodoo, grupą Public Enemy, dubem i "przystępnym" jazzem. Od 1994 roku – kiedy wydał swój pierwszy album – jego pasje przekuwają się na coraz to nowsze interpretacje użytych już dźwięków. DJ Cam był jednym z pierwszych muzyków, który połączył elementy rapu i jazzu; ów gest dał początek niezliczonym gatunkom muzycznym, m.in. rodzącemu się wówczas trip-hopowi. Był również ojcem lekkiej francuskiej elektroniki, tendencji nazwanej później przez krytyków "French Touch", do której zalicza się m.in. Daft Punk, Air, Cassius czy Bob Sinclair. Do tej pory wydał sześć albumów i odbył niezliczoną ilość koncertów.

Źródła:
http://www.allmusic.com
http://www.barcodezine.com

 

Bilety: 30zł/40zł
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.


ticket pro ticket portal