Ars Cameralis Festiwal 2013
6-30.10.2012 news partnerzy bilety kontakt OdwiedĹş nas na Facebook

 

2012-11-27/19:00 Szuflada 15, Chorzów

Koncert zespołów Drekoty oraz Brzoska/Gawroński wraz z promocją płyty Brzoska/Gawroński "Nunatak" wydaną przez Instytucję Kultury Ars Cameralis

 

 

Brzoska i Gawroński - zespół muzyczny grający elektropoezję. Powołany na początku 2011 roku w Katowicach przez doświadczonego poetę, "złego porucznika" - Wojciecha Brzoskę oraz młodego sprzedawcę tekstyliów i niepokornej elektroniki - Dominika Gawrońskiego. Wkrótce do zespołu śpiewająco dołączyła dobra terapeutka - Joanna Małanka. Koncertowo na gitarze elektrycznej gra Wojtek Bubak - znany ze współpracy m.in. z Jackiem Lachowiczem czy Beneficjentami Splendoru. Za elektroniczną perkusją zasiada multiinstrumentalista, DJ, VJ i performer - Michał "Kmicic" Kmita. W 2012 roku zespół wydał dobrze przyjętą debiutancką EP-kę "Nigdzie indziej". Płytę ukazała się nakładem Ars Cameralis, a dystrybuowana była jako dodatek do kwartalnika kulturalnego "Opcje".

Utwory zespołu emitowano m.in. w Antyradiu, Radiu Roxy, radiu eM, Radiu Egida, Radiu Szczecin, a w swoich autorskich audycjach grali je m.in.: Novika, Tymon Tymański i Katarzyna Nosowska. Zespół koncertował m.in. na Off Festivalu, Dniach Katowic, Festiwalu Golden Vision i w wielu innych miejscach - na Śląsku i nie tylko. Utwór "Zostaliśmy na lodzie" ukazał się na płycie-kompilacji SEALESIA 2 prezentującej najciekawsze, alternatywne zespoły pochodzące ze Śląska.

Zespół zdobywa coraz większą popularność w całym kraju, również za sprawą publikacji prasowych, które ukazywały się m. in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Zachodnim, tygodniku Wprost oraz licznych portalach internetowych. Debiutancka, długogrająca płyta zespołu zatytułowana NUNATAK ukaże się nakładem Ars Cameralis w listopadzie tego roku.

Wojciech Brzoska - poeta i wokalista, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, autor sześciu książek poetyckich: Blisko coraz dalej ( Bydgoszcz, 2000), Niebo nad Sosnowcem (Warszawa 2001), Wiersze podejrzane (Nowa Ruda 2003), Sacro casco (Nowa Ruda 2006), przez judasza (Olsztyn 2008), Drugi koniec wszystkiego (Mikołów 2010) oraz e- booka "Tesco jest wszędzie" (2010). Współautor filmu Scrafitto oraz płyty NIE-takty. Publikował w wielu czasopismach i antologiach (m.in. "FA-art.", "Lampa", "Tygodnik Powszechny", "Gazeta Wyborcza", "Przekrój", "Odra", "Kwartalnik Artystyczny"). Był współredaktorem nieistniejącego już Magazynu Literackiego "Kursywa". Laureat poetyckiej Nagrody Otoczaka (2007). Tvp Kultura zrealizowała o nim krótki dokument filmowy z cyklu "Wierszem 2". Jego utwory tłumaczone były na angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański.

Dominik Gawroński - mieszkający od urodzenia w Katowicach DJ i producent muzyczny. Jego muzyczna twórczość to mieszanka eksperymentalnej elektroniki, IDM-u, oraz techno. W 2009 roku wydał dobrze przyjęty przez krytykę, debiutancki album – Cup of Coffee LP, który został nominowany do Nagród Polskich Melomanów w kilku kategoriach. W 2011 roku Gawroński w czasie festiwalu Ars Cameralis supportował zespół M83

Drekoty to zespół założony przez Olę Rzepkę, perkusistkę i pianistkę, która po latach grania z licznymi zespołami (m.in. Alte Zachen, Wovoka, Pictorial Candi, a wcześniej Budyń i Sprawcy Rzepaku, Pogodno, Graal, The Complainer) postanowiła spróbować, czym jest samodzielność artystyczna. Do współpracy zaprosiła Magdę Turłaj (vel Karotkę znaną z Kawałka Kulki) oraz Zosz Chabierę. Po roku funkcjonowania jako trio, kilkudziesięciu koncertach (m.in. u boku Evangelisty, Julii Marcell, Pustek czy Paristetris) oraz pierwszych sukcesach (m.in. nagroda na Festiwalu Gramy 2011, obecność na składankach Offensywa 4 i Sealesia 2), Drekoty nagrały materiał na debiutancką płytę zatytułowaną Persentyna. Płytę, którą tylko w uproszczeniu można nazwać kontynuacją EPki pod nazwą Trafostacja. Z trudności zakwalifikowania muzyki zawartej na EPce Drekoty uczyniły bowiem swoje oręże, a ich gatunkiem stał się brak gatunku. I właśnie taka jest Persentyna, nieokreślona i wypełniona sprzecznościami, a jednocześnie spójna i uporządkowana. Bazowe instrumentarium zespołu składa się z perkusji, klawiszy, skrzypiec i wokali – na płycie uzupełnione zostało o dodatkowe brzmienia elektroniczne, jak i dźwięki akustyczne, w tym tak egzotyczne jak cytra czy ziele angielskie. Premiera płyty Persentyna odbędzie się 16/11/2012. Płyta ukaże się nakładem wydawnictwa Thin Man Records.

Skład zespołu:
Ola Rzepka – perkusja, klawisze, wokal
Magda Turłaj – klawisze, skrzypce, wokal
Zosz Chabiera – skrzypce, wokal

Źródła:
www.brzoskagawronski.pl
www.drekoty.pl

 

Bilety: 10zł ulgowe/15 zł
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.


ticket pro ticket portal