Ars Cameralis Festiwal 2013
6-30.10.2012 news partnerzy bilety kontakt OdwiedĹş nas na Facebook

 

2012-11-07/18:30 Jazz Club Hipnoza, Katowice

Mark Lanegan Support: LYENN, DUKE GARWOOD, and CREATURE WITH THE ATOM BRAIN

 

 

"Biografia Marka Lanegana to właściwie bilet do serca rock'n'rollu: od uzależnienia od heroiny i kraku, przez bezdomność, terapię odwykową i więzienie, do wypadku samochodowego, który nieomal nie zabił dwudziestoletniego muzyka. Nikt wówczas nie wierzył w to, że dożyje później czterdziestki, a tym bardziej, że zgromadzi sobie rzeszę fanów szczelnie wypełniających widownie sal koncertowych"

Mark Lanegan debiutował jako wokalista Screaming Trees, kultowej jaskółki seattle'owskiego grunge'u. Przez piętnaście lat istnienia zespołu był jego jedynym liderem, współpracował również z muzykami innych formacji. Niewielu fanów wie, jaką płytą planował rozpocząć swoją solową twórczość: miała to być bluesowa EP-ka nagrana z Kurtem Cobainem oraz Kristem Novoselicem. Nic z tego nie wyszło: Lanegan nagrał płytę z Mikiem Johnsonem i Jackiem Endino, a opracowany przezeń cover folkowego zespołu Leadbelly, Where Did You Sleep Last Night, trafił ostatecznie do repertuaru Nirvany. Do czasu rozwiązania Screaming Trees nagrał trzy solowe płyty, później ? w 2003 ? został wokalistą Queens of the Stone Age. Współpraca z legendą hard rocka nie potrwała długo; Lanegan użyczył swojego głosu na potrzeby jednej płyty oraz promującego ją tournée. W późniejszych latach poświęcił się współpracy z Isobel Campbell, wiolonczelistką zespołu Belle&Sebastian. W lutym tego roku, zaprosiwszy do studia Grega Dulliego oraz Josha Homme'a, nagrał wyjątkową w swojej karierze płytę Blues Funeral. To świeża kombinacja rocka, bluesa, country, gospel, a nawet ? co zaskakujące ? muzyki synth. Przemyślany charakter aranżacji utworów to nie tylko efekt dojrzałości muzycznej wokalisty, lecz również swoisty komentarz do współczesnej sceny muzycznej ? niech za przykład posłuży utwór Ode to Sad Disco.

To, co pozostało z muzyki grunge, to nie tylko rekwizyty w postaci flanelowej koszuli oraz nieodłącznej gitary Fender. W historii muzyki z pewnością zapiszą się co najmniej dwa odgłosy: wściekły krzyk Cobaina i przeciągły, głęboki ton Lanegana. Charakterystyczny głos tego interdyscyplinarnie uzdolnionego muzyka (do jego instrumentarium należą m.in. gitara, banjo, harmonijka i perkusja) sprawia, że utwory nagrywane w różnych stylistykach zyskują niepowtarzalny wspólny mianownik. Wyznacznikiem Laneganowskiej formuły są również teksty utworów, "kowbojskie mądrości dla zmęczonych życiem facetów" utrzymane w "pijaczokaznodziejskim stylu", jak nie bez złośliwości, lecz przede wszystkim nie bez sympatii definiuje Paweł Jagiełło. To melancholijne, fragmentaryczne opowieści na uniwersalne tematy, przypominające raczej pocztówki niż gotowe narracje, utrzymane w konwencji odwołującej się do Johnny'ego Casha czy Nicka Cave'a.

Źródła:
www.guardian.co.uk
www.screenagers.pl

 

Bilety: 35zł/50zł
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.


ticket pro ticket portal