Ars Cameralis Festiwal 2013
6-30.10.2012 news partnerzy bilety kontakt OdwiedĹş nas na Facebook

 

2012-11-20/19:00 Teatr Rozrywki, Chorzów

Tinariwen

 

 

"Koczujące, a urodzone na południowej Saharze gitarowe mantry Tinariwen skupiają w sobie duchową hipnotyczność tybetańskich chorałów, naturalistyczną szczerość malijskiego bluesa oraz wywrotową duszę reggae, nie brzmiąc przy tym jak którykolwiek z tych gatunków"

Etos muzyka-żołnierza nie jest obcy członkom zespołu Tinariwen. W latach osiemdziesiątych mężczyźni spotykają się w Tamanrasset, algierskiej mekce Tuaregów; żyją z występów na ślubach i weselach. Później trafiają do obozu tuareskich rebeliantów w Libii i zakładają tam zespół; ich nagrywane na kasetach piosenki niosą pocieszenie represjonowanemu ludowi saharyjskiemu oraz nieśmiertelność jego koczowniczej kulturze. Tinariwen stali się dla zachodniej cywilizacji rzecznikiem pokolenia świadków zanikania tuareskiego świata wraz z jego językiem, wskrzeszanym przez muzykę zespołu. Zespół zyskał międzynarodową sławę w 2004 roku, po nagraniu drugiego regularnego albumu; koncertował na festiwalu w Roskilde, wziął udział w Live 8, a rok później otrzymał prestiżową nagrodę BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii Afryka.

Choć sami członkowie Tinariwen określają się jako malijski zespół grający berberyjskiego bluesa, niejednorodny charakter ich muzyki sprawia, że najwłaściwszą dla niej etykietą jest world music – termin tyle pojemny, ile niewyczerpujący tematu. Muzycy odrzucili karabiny na rzecz gitary elektrycznej, której obecność ułatwiła zachodnim słuchaczom obcowanie z ich twórczością. Ostatnio z niej zrezygnowali, a swój najnowszy, akustyczny album zatytułowany Tassili nagrali na środku rodzinnej Sahary. To nie tylko symboliczny powrót do źródeł – Tinariwen w języku tamaszek oznacza właśnie pustynię. Przesadą byłoby jednak określać Tinariwen jako muzykę korzeni: to specyficzny amalgamat afrykańskiego bluesa, tuareskiego folku, marokańskiego popu, muzyki egipskiej i algierskiej, amerykańskiego rocka, a nawet R'n'B. Artyści połączyli swoje muzyczne doświadczenia, grając na europejskich instrumentach melodie przeznaczone na rodzime fleciki pasterskie, jednostrunowe skrzypki czy teherdent, lutnię griotów z regionów Gao i Timbuktu. Koncert Tinariwen to gratka dla miłośników bluesa, szczególnie tych, którzy uwierzą zapewnieniom członków zespołu, jakoby nigdy nie obcowali z amerykańską odsłoną tego gatunku.

Źródła:
http://www.austinchronicle.com

 

Bilety: 35zł/50zł
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.


ticket pro ticket portal