Ars Cameralis Festiwal 2013
6-30.10.2012 news partnerzy bilety kontakt OdwiedĹş nas na Facebook

 

2012-11-06/19:30 Teatr Zagłębia, Sosnowiec

John Cale gwiazdą koncertu otwarcia tegorocznej edycji Festiwalu Ars Cameralis

 

 

Znając program poprzednich odsłon Ars Cameralis łatwo zauważyć, że od lat towarzyszy nam fascynacja legendami nowojorskiego undergroundu. Kontynuując tę tradycję, dzięki której na Śląsku pojawiły się gwiazdy pokroju Rona Padgetta czy Laurie Anderson, zaprosiliśmy w tym roku do Sosnowca jedną z najważniejszych przed laty postaci tej sceny, współzałożyciela kultowego The Velvet Underground, samego Johna Cale'a. Choć urodził się w Walii i kończył brytyjskie szkoły muzyczne to dopiero spotkanie z amerykańskim kompozytorem Aaronem Coplandem i wyjazd do Stanów stały się pierwszym krokiem w jego międzynarodowej karierze muzycznej, która z krótkimi przerwami trwa już od prawie pięciu dekad.

Pozostając pod ciągłym wpływem poznanych w Nowym Jorku eksperymentatorów, między innymi jednego z najważniejszych twórców minimalistycznych, Le Monte Younga, w 1965 roku wraz z Lou Reedem stworzył zespół, który na zawsze odmienił rocka, stając się jedną z najbardziej wpływowych kapel w dziejach gatunku. Mimo, że ich współpraca trwała zaledwie pięć lat, pozostały po niej takie arcydzieła jak "Heroine" z przejmującą partią altówki Cale'a oraz dziesiątki pomysłów, które przez kolejne dekady inspirowały i inspirują setki nowych zespołów i stanowią fundament wielu współczesnych odmian muzyki. Samo to wystarczyłoby już, by uznać Cale'a za jedną z najważniejszych postaci muzyki drugiej połowy XX wieku, oznaczałoby to jednak pominięcie prawie 40 albumów, jakie nagrał od tamtej pory. W latach siedemdziesiątych można go było usłyszeć zarówno u boku legendarnego Nicka Drake'a, jak i zobaczyć za konsolą producencką w trakcie nagrywania pierwszej płyty The Stooges. Kiedy nie zajmował się nagrywaniem protopunkowych zespołów pokroju The Modern Lovers, publikował własne albumy, współpracując między innymi z kolejnym geniuszem minimalizmu, Terym Riley'em. Kolejne lata to między innymi rewelacyjne płyty Sabotage/Live czy Music for New Society, próby flirtu z popem na Artificial Inteligence czy doskonale przyjęta współpraca z Brianem Eno na This Way Up.

W tym roku wielki mistrz powraca z pierwszą od siedmiu lat solową płytą Shifty Adventures in Nookie Wood, na której po raz kolejny pokazuje, że jego pomysłowość nie zna granic. 45 lat po debiutanckim albumie The Velvet Underground, John Cale wciąż zaskakuje, zachwyca i wyprowadza słuchaczy w pole, o czym przekonać się będzie można na inaugurację Festiwalu 6 listopada w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

 

Bilety: 30zł balkon/50zł parter
już w sprzedaży za pośrednictwem Ticketpro.pl oraz Ticketportal.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.


ticket pro ticket portal